List of ICAIIT 2020 presentations

06354 Koethen (Anhalt), Germany, Bernburger Straße 57, main building 01 (Rotes Gebäude), room 01-322/1

MARCH 10, 2020

09:00 Guest registration (Bernburger Straße 57, main building 01 (Rotes Gebäude), room 01-230)

09:30 Welcome speech (President of Anhalt University of Applied Sciences, Prof. Dr. Jörg Bagdahn)
09:45 Introduction (some organizational aspects) (Dr. Bernd Krause and/or Prof. Dr. Eduard Siemens)

Section 1. Communication technologies

10:00 Nikolai Mareev, Kirill Karpov, Maksim Iushchenko, Dmytro Syzov, Eduard Siemens (Anhalt University of Applied Sciences (Koethen, Germany)) Mutual influence of counter TCP data flows in a congested network
10:20 Martin Boehm, Jannis Ohms, Manish Kumar, Olaf Gebauer and Diederich Wermser (Ostfalia University (Wolfenbuettel, Germany)) Dynamic Real-Time Stream Reservation for IEEE 802.1 Time-Sensitive Networks with OpenFlow
10:40 Simon Bojadzievski, Marija Kalendar and Tomislav Shuminoski (A1 Macedonia, A1 Telekom Austria Group and Ss. Cyril and Methodius University (Skopje, R.N. Macedonia)) Ultra reliable advanced framework for emergency and mission critical data for 5G services
11:00 Mariia Skulysh, Larysa Globa, Eduard Siemens (National Technical University of Ukraine (Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute) (Kyiv, Ukraine), Anhalt University of Applied Sciences (Koethen, Germany)) Resource Sharing Challenge for Micro Operator Pattern in 5G SDN / NFV Network
11:20 Larysa Globa, Maryna Popova and Nataliia Yushko (National Technical University of Ukraine (Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute) (Kyiv, Ukraine) Improved Approach to Quality Control of Telecommunication Service Providers
11:40Kirill Karpov, Maksim Iushchenko, Nikolai Mareev, Dmytro Syzov, Eduard Siemens and Viatcheslav Shuvalov (Anhalt University of Applied Sciences (Koethen, Germany), Siberian State University of Telecommunications and Information Sciences (Novosibirsk, Russia)) Available Bandwidth Metrics for Application-Layer Reliable Multicast in Global Multi-Gigabit Networks

12:00 Lunch break

13:00 Oleksandr Romanov, Thi Tho Dong, Mikola Nesterenko (National Technical University of Ukraine (Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute) (Kyiv, Ukraine)) The Possibilities for Deployment Eco-Friendly Indoor Wireless Networks Based on LiFi Technology

Section 2. Data Analysis and Management

13:20 Mike Scherfner (Anhalt University of Applied Sciences (Koethen, Germany)) On Geometrical Aspects of Data Science
13:40 Aleksandar Trenchevski, Marija Kalendar, Hristijan Gjoreski (A1 Macedonia, A1 Telekom Austria Group and Ss. Cyril and Methodius University (Skopje, R.N. Macedonia)) Prediction of Air Pollution Concentration Using Weather Data and Regression Models
14:00 Leonid Mylnikov, Dmitrii Vershinin and Rustam Fayzrakhmanov (Perm National Research Polytechnic University (Perm, Russia)) The modelling methodology of the new product release on the open market based on the production systems and rival products interaction dynamics
14:15 Anastasiya Sivova, Alexey Vulfin, Konstantin Mironov and Anastasiya Kirillova (Ufa State Aviation Technical Universuty (Ufa, Russia)) Hidden Authentication of the User Based on Neural Network Analysis of the Dynamic Profile
14:30 Vasiliy Esaulov and Roman Sinetsky (Platov South-Russian State Technical University (Novocherkassk, Russia)) The steepest descent method using the empirical mode gradient decomposition
14:45 Giyzel Shakhmametova, Nafisa Yusupova, Rustem Zulkarneev and Yevgeniy Khudoba (Ufa State Aviation Technical Universuty (Ufa, Russia)) Concept map for clinical recomendation data and knowledge structuring

Section 3. Control and Automation

15:00 Pavel Slivnitsin, Andrey Bachurin and Leonid Mylnikov (Perm National Research Polytechnic University (Perm, Russia)) Robotic system position control algorithm based on target object recognition
15:15 Igor Bogachkov, Nikolai Gorlov, Tatiana Monastyrskaya and Evgenia Kitova (Omsk State Technical University (Omsk, Russia), Siberian State University of Telecommunications and Computer Science (Novosibirsk, Russia)) Investigation of Brillouin Reflectometry Method Application for Mechanical Stresses Diagnostics in Optical Fiber
15:30 Anton Petrochenkov, Alexander Romodin, Sergey Mishurinskikh and Pavel Speshilov (Perm National Research Polytechnic University (Perm, Russia)) Development of the Oil Well Electrotechnical Complex Model in LabVIEW: Application Work Package
15:45 Sergey Shipilov, Andrey Klokov, Ekaterina Yurchenko, Kseniya Zavyalova and Alexey Yurchenko (Tomsk State University (Tomsk, Russia), Tomsk Politehnic University (Tomsk, Russia)) Data processing and analysis of glucose concentration according to the immittance meter

16:00 Quo vadis ICAIIT? Open discussion on next steps.

16:30 - 17:30 Student's Section of ICAIIT 2020/12th International conference of young scientists on Solutions of applied problems in control and communications, data processing and data analysis

MARCH 11, 2020

10:00-11:30 Student's Section of ICAIIT 2020/12th International conference of young scientists on Solutions of applied problems in control and communications, data processing and data analysis

    Home

    PARTICIPATION

       - Important Dates
       - Timetable of reports
       - Photos (ICAIIT 2020)
       - Committee
       - Proceedings


    PROCEEDINGS

       - Volume 8, Issue 1 (ICAIIT 2020)
       - Volume 7, Issue 1 (ICAIIT 2019)
       - Volume 6, Issue 1 (ICAIIT 2018)
       - Volume 5, Issue 1 (ICAIIT 2017)
       - Volume 4, Issue 1 (ICAIIT 2016)
       - Volume 3, Issue 1 (ICAIIT 2015)
       - Volume 2, Issue 1 (ICAIIT 2014)
       - Volume 1, Issue 1 (ICAIIT 2013)


    PAST CONFERENCES

       ICAIIT 2020
         - Photos
         - Reports

       ICAIIT 2019
         - Photos
         - Reports

       ICAIIT 2018
         - Photos
         - Reports

    ETHICS IN PUBLICATIONS

    ACCOMODATION

    CONTACT US

 


           ISSN 2199-8876
           Copyright © 2013-2020 Leonid Mylnikov. All rights reserved.