List of ICAIIT 2018 presentations

06354 Koethen (Anhalt), Germany, Lohmannstrasse 23, room 237

09:00 Guest registration

10:00 Welcome speech (Vice-president for academic affairs, Prof. Dr. Hans-J├╝rgen Kaftan)
10:10 Introduction (some organizational aspects) (Dr. Bernd Krause and/or Dr. Leonid Mylnikov)

Section 1. Data processing and data analysis

10:15 Ivan Luzyanin and Anton Petrochenkov (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "Detection of Changes in Oil Well Power Consumption Profile on the Basis of Dynamic Time Warping Algorithm"
10:30 Artur Mikhailov, Natalia Gergel (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "The use of news reports to predict the values of macroeconomic indicators and indices represented by time series"
10:45 Rustam Fayzrakhmanov, Alexandr Kulikov, Polina Repp (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "The difference between Precision-Recall and ROC curves for evaluating the performance of credit card fraud detection models"

Section 2. Automation and algorithms

11:00 Denis Eltyshev and Ksenia Gnutova (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "Influence of Fuzzy Clustering on the Accuracy of Electrical Equipment Diagnostic Models"
11:15 Viktor Kubil, Vasily Mokhov and Dmitry Grinchenkov (Platov South-Russian State Polytechnic University, Russia) "Modelling the Generalized Multi-Objective Vehicle Routing Problem Based on Costs"
11:30 Rustam Faizrakhmanov, Rustam Murzakaev and Anatoly Polyakov (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "Cutting time optimization using technology for CNC machines"
11:45 Nikola Jovanovski and Josif Kjosev (Ss. Cyril and Methodius University, Republic of Macedonia) "Synchronized Control of Four or More Stepper Motors for Computer Numerical Controled Machines and 3D Printers"

12:00 Lunch pause

13:00 Mikhail Sadiakhmatov and Leonid Mylnikov (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "Prediction-Based Planning in Production System Management through Subsystem Interaction"
13:15 Rustam Fayzrakhmanov, Ivan Polevshchikov and Anatoliy Polyakov (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "Computer-aided control of sensorimotor skills development in operators of manufacturing installations"
13:30 Leonid Mylnikov, Dmitrii Vershinin and Daniil Fatkhullin (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "The use of optimal management tasks for verification and adjustment of new product release planning in discrete production systems"
13:45 Anatolii Kusakin, Anton Petrochenkov, Dmitrii Leizgold and Ivan Luzyanin (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "Development of an Algorithm for Transition from an Electric-Power System Visual Representation to a Parametric Representation"
14:00 Anna Novikova (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "Direct mashine translation and formalization issues of language structures and their matches by automated machine translation for the Russian-English language pair"

Section 3. Management in Economic Systems

14:15 Julia Dubrovskaya, Elena Kozonogova, Igor Nosov and Yuliya Karpovich (Perm National Research Polytechnic University, Russia) "Automation of the process of regional development management based on the use of smart benchmarking technology"
14:30 Stepan Mezhov and Leonid Mylnikov (Altai State University and Perm National Research Polytechnic University, Russia) "Specifics of project management in industrial innovation"

Section 4. Communication technologies

14:45 Kostromina Anna, Eduard Siemens, Yurii Babich (Anhalt University of Applied Sciences, Odessa National O.S. Popov Academy of Telecommunications) A concept for a high-reliability meteorological monitoring system using AMQP
15:00 Jannis Ohms, Olaf Gebauer,Nadiia Kotelnikova, Marina Arikova1 and Diederich Wermser (Ostfalia University of Applied Sciences, Germany) "Experiences Implementing QoS Aware Routing on Off-The-Shelf SDN Switches"
15:15 A. Mekhtiyev, F. Bulatbayev, Y. Neshina, Eduard Siemens, A. Alkina and T. Shaigarayeva (Karaganda State Technical University, Anhalt University of Applied Sciences) The external mechanical effects on the value of additional losses in the telecommunicationsfiber optic cables under operating conditions
15:30 Nikolai Mareev, Dmitry Kachan, Kirill Karpov, Dmytro Syzov, Eduard Siemens and Yurii Babich (Anhalt University of Applied Sciences, Odessa National O.S. Popov Academy of Telecommunications) Efficiency of a PID-based Congestion Control For High-Speed IP-Networks

15:45 Quo vadis ICAIIT? Open discussion on next steps.

16:00 Student's Section of ICAIIT 2018/10th International conference of young scientists on Solutions of applied problems in control and communications, data processing and data analysis

    Home

    PARTICIPATION

       - Timetable of reports
       - Photos (ICAIIT 2018)
       - Committee


    PROCEEDINGS

       - Volume 1 (ICAIIT 2013)
       - Volume 2 (ICAIIT 2014)
       - Volume 3 (ICAIIT 2015)
       - Volume 4 (ICAIIT 2016)
       - Volume 5 (ICAIIT 2017)
       - Volume 6 (ICAIIT 2018)

    ETHICS IN PUBLICATIONS

    ACCOMODATION

    CONTACT US

 


           ISSN 2199-8876
           Copyright © 2013-2017 Leonid Mylnikov. All rights reserved.